Plugin, který v JOSM nesmí chybět

Číslo popisné
JOSM – Editor pro Openstreetmap je velice flexibilní a pluginovatelný nástroj. V české diskuzi Talk-CZ se objevil plugin czechadsress (momentálně verze 0.0.2), specielně pro Českou republiku, který dokáže podle čísla popisného vyplnit tagy, jako číslo orientační, město, příslušnou ulici podle Karlsruhe schematu.

Dost tedy řečí od teorie a pojďme se podívat jak to všechno vypadá v praxi a jak se s doplňkem pro JOSM pracuji. Pro práci je třeba mít nainstalovaný WMS plugin k zobrazení „podkladových map“. Lze tak zobrazit mapy z katastru nemovitosti, kde najdete pudorys, nebo jak ja rikam hruborys ( jen obvod staveni ). Můžete jej překreslit do JOSM. Další vrstva ze stejného WMS serveru umí zobrazit číslo popisné ve formě červeného puntíku a číslic => Důležité aby jsme věděli jaké to vlastně číslo popisné je.

JOSM s WMS pluginem

JOSM s WMS pluginem

Volby pluginu najdeme v položce Nástroje ( TOOLS ) v menu JOSMu, nebo klávesovou zkratkou SHIFT-A při zvoleném NODU anebo WAY. Po první spuštění pluginu se Vám otevře dialogové okno pro výběr města ve kterém zrovna mapujete, případně doladíte svoji volbu ručně zvolením z příslušných kombo menu.

Plugin Czechaddress - Výběr města

Plugin Czechaddress - Výběr města

Označíme tedy prvek se kterým chceme pracovat a zmačkneme SHIFT-A a vyplníme číslo popisné a zmačkneme OK. Autor varuje, raději si překontrolujte co plugin vkládá ale zatím jsem nepozoroval nic neobvyklého. Snad jen, že číslo popisné není addr:housenumber ale house:alternatenumber. Každý má holt zažitý jiný způsob značení domů v jeho okolí.

Czechaddress - výběr podle čísla popisného a přiřazované tagy

Czechaddress - výběr podle čísla popisného a přiřazované tagy

Plugin tedy ulehčuje práci s mapováním obytných domů a hlavně zkvalitňuje možnosti routování. Takhle bude možno najít každý zmapovaný domeček. Stahujte přímo ze stránek autora nebo přímo v JOSM

Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *