Navigace zdarma od Nokia není až tak zadarmo

V dnešní době je navigace již běžným spotřebním artiklem, stejně jako je tomu s tiskárnami. Nemáte-li ale náplň nemůžete tisknout. Podobné je tomu s navigačními přístroji alias GPS. Nemáte-li mapu, asi těžko někam dorazíte v oblasti kde se nevyznáte. Ceny navigací jdou dolů, ovšem poptávka po kvalitních mapách stále roste. V tom se zčistajasna rozhodne Nokia, že uvolní mapy na své přístroje zdarma.

Nic není zdarma

Jedná se tedy o dobrý marketingový tah ? Zřejmě ano, jelikož poptávka stále roste, planeta se mění, cesty přibývají. Ovšem zadarmo se tak na mapy můžete maximálně koukat, nějaká ta interakce, ale to je tak všechno. Eště jsou Vám stále po chuti mapy zdarma ? Co když máte podporovaný Nokia mobil, ale nemá interní GPS ? Budete nuceni si zakoupit navigační modul, nejlépe samozřejmě opět GPS modul Nokia ( zřejmě LD 4W ). Tím, že Nokia uvolnila mapy zadarmo si samozřejmě upevnila své zákazníky, možná nové získala, ale rozhodně vydělala balík 🙂 Hold je to byznys.

Co to umí ?

Inu, jelikož nevlastním žádný navigací obdařený telefon od Nokie ( 3310 v šuplíku se nepočítá ), rozhodl jsem se podívat na stránky tohoto výrobku, co že navigace zdarma vlastně umí. Podporovaných zařízeních je jen devět ( momentálně ). Tady je opět potenciál pro další zisk. Nemáš krabičku co umí navigace, kup si nový telefon. Zpět k věci. Abych se tedy podíval co to umí, sahám po českém manuálu. Ouha, přesměrování na anglický web, manuál  v češtině není. Sahám tedy po 14 ti stránkovém manuálu v anglickém jazyce. Brr, na první stránce na mě vybafla rozpixelovaná zeměkoule, která vznikla roztažením obrázku 32*32 pixelů. Dozvídáme se pěkné věci

 • Pokud si mapy nepředstáhnete, tak se budou muset stahovat z mobilního internetu. V České republice opravdu úžasné s GPRS signálem. Pokud nemáte předplacený datový balíček, tarif, můžou se Vám mapy setsakra prodražit.
 • Hledání  lokací, bodů zájmu POI
 • Plánování tras
 • Ukládání obsahu a jeho sdílení s ostatními uživateli

Všechny uvedené věci umějí Google Maps , tedy krom toho stažení map. Takže tohle si do mobilu nedám, byť jak jsem již říkal v úvodu nemám Nokii 🙂

Nokia mapy na webu

Zkusil jsem tedy aspoň jak ty mapy vypadají.Zadal jsem do prohlížeče http://maps.ovi.com/ ( pro Běžného Frantu uživatele co si stěží pamatuje seznam.cz opravdu lehce zapamatovatelná adresa )

 • Opravdu chabá občanská vybavenost v podobě POI.
 • Zoom dostatečný, ale chybí satelitní náhled
Václavské náměstí v mapách Nokia OVI

Václavské náměstí v mapách Nokia OVI

Václavské náměstí v mapách OpenStreetMap

Václavské náměstí v mapách OpenStreetMap

Jako hračka dobrý

Navigace zadarmo je jistě krokem vpřed, uvidíme co se stane s velkými výrobci a jak budou reagovat na tuto změnu. Spíše se přikláním, že z toho vydělá více uživatel a mapy se aspoň zkvalitní. Ovšem stále zůstanu věrný OpenStreetMapám, protože s nimi si můžu dělat co chci, mám je v telefonu, i v mé Garmin navigaci.

Jakou navigaci používáte ?

Výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Záložka pro permanentní odkaz.

4 reakce na Navigace zdarma od Nokia není až tak zadarmo

 1. ajne říká:

  Článek dost nanic, vzhledem k tomu, že autor nemá žádné osobní zkušenosti s navigací je vypovídací hodnota nulová. Ovi Maps jsou dobře použitelné a kvalitní mapy. Nejsou dokonalé, ale dostupné a dobře použitelné.

 2. Josef říká:

  Velké překvapení v OpenStreetMap je to jako 25 let zpátky.Chybí silnice které jsou budovány za bolševíka takže zlaté OVI.Srovnával jsem několik navigací v mobilu i auto navigace ale tato mapa_OpenStreetMap je dnes asi nepoužitelná. Nokia má mapy až podezřele přesné a aktuální.

  • admin říká:

   Mapy používám na Garminu pro turistiku a nikdy jsem žádný problém nezaznamenal. Dokonce nyní jsou v mapách takové detaily jako bažiny, strouhy. Vždy máte možnost nedodělky opravit, co chybí přidat !

 3. Jirka říká:

  Zdravím,dostal jsem tel. z navigací od syna,bylo mi zděleno abych si dal pozor že tato navigace je drahá , zavolal jsem svému operátorovi a ten mi zdělil že mám internet zablokován ,tak že navigace je zdarma ,totéž mi potvrdila také prodejna nokie .Pokavať nemám v mobilu internet tak že je vše zdarma .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *