Učíme se mapovat pro Openstreetmap s JOSM – 1. Základy

JOSM – Java OpenStreetMap. Editor, v němž pracuje převážná část komunity OSM. Chtěl bych vám tímto seriálem trošku v něm pomoci se orientovat, společně se učit pokročilé techniky mapování a snad i jednou JOSM počeštit, tak aby byl přístupný všem.

Aby šlo začít v JOSM pracovat, je třeba nainstalovat JAVU ( Java Runtime Environment ) a následně JOSM stáhnout z http://josm.openstreetmap.de/ . Na stažený program poklikáme myší a zobrazí se vám první okno

Obrazovka po prvním spuštění

Obrazovka po prvním spuštění

standardní windows okno s nabídkami. V základu pár ikonek, vcelku nic moc nepoužitelné, ale pro začátečníka dostačující. V příštích dílech si ukážeme jak modifikovat lištu, aby byly po ruce nejpoužívanější nástroje.

Menu plné atributů k použití

Menu plné atributů k použití

Názorná ukázka co všechno máte na výběr editovat. Toto jsou předpřipravené atributy čerpané z Map Features OSM wikipedie. Opravdu požehnaný počet, který se neustále zvyšuje a upravuje.

Nastavení Uživatelského Jména a hesla

Nastavení Uživatelského Jména a hesla

Aby bylo možno s JOSM pracovat, je třeba nastavit jméno a heslo, kterým se logujete do projektu. Nepoužívejte žádná hodnotná hesla, jelikož jsou přenášena v plaintextu. Nabídku nastavení vyvoláte stiskem klávesy F12 anebo Edit > Preferences

Zásuvné moduly tzv. Pluginy

Zásuvné moduly tzv. Pluginy

Další důležitou nabídkou je obrazovka pluginů. Po prvním zobrazení zeje prázdnotou, je třeba list pluginů stáhnout ze sítě. Automaticky přes tlačítko Download LIST. Následně si vybrat které se vám zamlouvají. Tematika pluginů je trošku delší, necháme si je tedy na nějaký další díl.

JOSM není jediný editor který lze používat v Openstreetmap, existuje i editor  Merkaartor či flashový Web Based Potlatch. Avšak JOSM prodělává bouřlivý vývoj, každým dnem jsou na něm prováděny změny, hlášeny chyby a různá vylepšení.  Mějte však na paměti, že pracujete s verzí josm-latest tj. vývojářskou verzí a může se v ní vyskytovat spousty chyb. Vyplatí se sledovat vývoj, případně stahovat nové verze JOSMu

A proto malý skriptík který vám dovolí stahnout poslední verzi. Jen je třeba mít v daném adresáři, či v system32 adresáři windows stažený WGET. Na linuxu je wget součástí základního systému.

wget –output-document=josm-latest.jar http://josm.openstreetmap.de/download/josm-latest.jar

Příkazem říkáme stáhni pomocí WGETu soubor a jako výstup jej pojmenuj josm-latest.jar a to i v případě, že se takový soubor v adresáři již nachází.

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *