Téměř dokonalá archivace MP3

grabberI když je archivace CD zřejmě přežitkem najdou se případy, kdy je potřeba, či čistě ze sentimentu, zvukové stopy cd převédst do mp3, ogg, flac a jiných formátů. Zkopírování .CDA souborů pouhým přetažením do jiné složky opravdu není tím pravým co by fungovalo, takže co teď ? Obstaráme si vhodné nástroje a pustíme se do toho sami!

Grabování je proces, kdy je z CD vyextrahována stopa do surového WAV souboru, nezkomprimována. Ano jistě i WAV lze přehrávat, ale z kapacitních důvodů se radši komprimuje do ztátového MP3, nebo OGG na úkor kvality podle zvolené komprese. Tímto se velikost souboru zmenší 9-13x

  • Grabovací software – Pro pokročilejší EAC, pro méně zkušené BonkEnc obojí je freeware.
  • Otagování hudebních souborů – Musicbrainz Picard ( Freeware ale potřebuje python ), či Jaikoz ( 20 skladeb otaguje naráz, pokud chcete více musíte zaplatit směšných 15 liber, potřeba java )
  • Chvíli času a registrace na Musicbrainz.org

Než začneme s převodem CD do mp3 či jiného ztrátového nebo neztrátového formátu je vhodné si dané CD popsat. V obou grabberech je možnost využívat CDDB /FreeDB k označení a stáhnutí popisků. Můžete zkusit co vám vyhovuje lépe, ale nic není stoprocentní. Budu se zde snažit vám ukázat jak nato, pro jednodušší ovládání zvolíme BonkEnc, v EAC jsou volby podrobnější a zbytečně by mátly. Pokud si tedy chcete nastavit CDDB databázi na Musicbrainz klikejte VOLBY – OBECNÁ NASTAVENÍ – CDDB a nastavte takto:

Nastavení CDDB na servery musicbrainz.org

Nastavení CDDB na servery musicbrainz.org

Následně mohou nastat dvě situace a to:

  • CD již popsáno je
  • CD popsáno ještě není

V případě první volby se vám pojmenují všechny audiostopy a vy můžete vesele grabovat, ale počkejte si ještě jak BongEnc nastavit. Teď přeskočíme jen kapitolu o vkládání CD do Musicbrainz.

  • Otevřeme si Musicbrainz Picard
  • Klikneme na Vyhledání CD následně na Vyhledat Ručně, jelikož tabulka zeje prázdnotou.
Vyhledání CD v Musicbrainz

Vyhledání CD v Musicbrainz

  • Otevře se vám Internetový prohlížeč, v jeho horní části bude cosi o TOC ( Table of Contents ) něco jako identifikátor stop na CD.
  • Bude vypada třeba takto 1 20 245217 150 6467 15899 28504 41101 70465 75698 87236 95623 113366 121753 129069 137428 149934 158272 167682 184751 206639 212893 220148
  • Zkuste vyhledat podle umělce (artist) anebo podle release (jak se album jmenuje) pokud budete úspěšní zobrazí se vám volba přiřazení TOC k záznamu v Musicbrainz. Pokud ne, musíte si CD popsat sami (registrace na musicbrainz je bezplatná, jedná se opensource projekt jež má za snahu poskytovat co nejpřesnější metadata audio souborů). Jde to lehce, časy se vám vypíšou automaticky z TOC, na vás je jen doplnit umělce a názvy skladeb. Případně bude li CD ve Freedb, můžete importovat pomocí tlačítka Lookup in Freedb, já takové štěstí neměl, vše jsem musel ručne opsat z obalu CD.
Vyplňování názvů skladeb a umělců v databázi musicbrainz

Vyplňování názvů skladeb a umělců v databázi musicbrainz

Vyplněný Release

Vyplněný Release

  • Povšimněte si ikonky malého disku a „hashe“ pod ním. Toto značí, že disk je přidán do CDDB databáze musicbrainz. Bohužel freedb server sídlí fyzicky na jiném serveru než databáze musicbrainz jsou prodlevy v okamžité identifikaci v řádu několika hodin. V průměru se jedná o cca dvě hodiny, snad se odezvy časem zlepší, ovšem ona data jsou pak spárována se záznamy v MB a tudíž stále aktuální. Nechte si otevřené toto okno releasu, nebo si jej dejte do záložek, bude se později hodit.
Bonkenc po stažení skladeb z freedb

Bonkenc po stažení skladeb z freedb

Grabování CD

Jak již bylo psáno, nastavení komprese se rovná velikosti výstupního souboru na úkor kvality. Platí zde přímá úměra a to čím menší soubor tím méně kvalitní reprodukce zvuku. Jaký formát tedy vybrat ?

  • MP3 je formátem hojně rozšířeným a tudíž kompatibilita s různými zařízeními ve formě přehrávačů je vysoká, naproti tomu formát MP3 není až zas tak kvalitní oproti OGG. Pokud tedy nemáte přehrávač nepodporující i jiné formáty grabujte do mp3 z důvodu kompatibility.
  • OGG kvalitnější a hodně přehlížený opensource formát. Dosahuje mnohem lepších zvukových výsledků oproti MP3 na stejném bitrate. Avšak podpora z hlediska přehrávačů je mizivá, občas se najde nějaký kus co jej nativně podporuje, případně ve Windows mobile existují přehrávače které za pomocí pluginů nebo nativně OGG dokáží zpracovat.
Nastavení OGG v Bonkenc

Nastavení OGG v Bonkenc - Není co zkazit optimální hodnota 2 - 3 @ VBR

Nastavení mp3 enkodéru v Bonkenc - Taky toho není moc co zkazit, chete-li měnit hodnoty postupně volba vlastní nastavení vám to umožní

Nastavení mp3 enkodéru v Bonkenc - Taky toho není moc co zkazit, chete-li měnit hodnoty postupně volba vlastní nastavení vám to umožní

Nyní tedy máme nakonfigurován enkodér, ještě nějaké jemné doladění ve formě obecného nastavení. Výstupní složka, řazení výstupních dat jako že umělec / album / číslo písničky – název pisničky . koncovka

Bonkenc Obecné nastavení

Bonkenc Obecné nastavení

Vše je tedy nakonfigurováno na optimální hodnoty, čas spustit konverzi – ZELENÉ PLAY

Aktuální id3 tagy – update tagů

  • Pokud chcete mít pojmenování id3 tagů ve vašich souborech eňo ňuňo nastartujte znovu Musicbrainz Picard(a) a načtěte soubory jako je níže, tím že zvolíte cestu kterou jste zadali do Bonkenc.
Musicbrainz Picard pojmenování souborů

Musicbrainz Picard pojmenování souborů

  • Klikněte na první soubor a zvolte dolní Vyhledat otevře se vám okno web prohlížeče s musicbrainz s výsledky pro něhož vstupní parametry jsou dolní tagy. nyní můžete vybrat relevantní album. Pokud je album nově přidáno je velice nepravděpodobné, že bude obasženo již teď v databázi. Spíše je důležitější, že se vám otevřela možnost kliknout na štítek s ouškem „TAGGER„.  Vyhledejte si album po zadání jména alba v poli release na levé straně, nebo vyvolejte ze záložek, teď je čas kdy se nám to zrovna hodí. Voilá u alba je ouško s TAGGER, po kliknutí na něj se načte obsah tagů do Picarda a vy přetažením souborů, nebo celé složky otagujete soubory. Kliknutím na uložit dojde k dokonání celého našeho díla.
Vlastnosti ID3 Tagu v Musicbrainz Picard

Vlastnosti ID3 Tagu v Musicbrainz Picard

  • Po přetažení alba dojde k jednoznačné identifikaci skladby pomocí PUID. Pokud skladbu načtete v Picardovi za půl roku, někdo může zpřesnit data a tagy máte vždy aktuální. Takže příjemný poslech s minimem neotagovaných skladeb.
Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

2 reakce na Téměř dokonalá archivace MP3

  1. agent říká:

    Až na ty řeči o nekvalitě mp3 to jde. Ogg je kvalitnější pouze na nízkých bitrate, které ovšem používá pouze totálně hluchý člověk, protože se to stejně nedá poslouchat (a to ani ve formě oggu, ani ve fromě mp3).

    Jinak Ogg samozřejmě není formát pro ztrátovou kompresi hudby. Ogg je kontejner, zatímco daný formát se jmenuje Ogg Vorbis. Také se definuje video kodek Ogg Theora, ovšem naprosto příšerné kvality a navíc s nejasnou patentovou situací.

    Při posuzování kvality oggu a mp3 bych velmi vzal do úvahy, že asi tak 98% kvality dělá způsob převodu do mp3, respektive ogg. Zde má ale mp3 značně navrch, protože velmi kvalitní lame enkodér bohužel nemůže ogg vorbis vyvážit ničím tak kvalitním.

    Řada věcí ohledně toho, že je ogg kvalitnější vznikla v době, než existoval lame enkodér pro mp3. Jinak já jako hudebník mám pocit, že dobře vyrobená mp3 na kvalitním bitrate je kvalitnější, než ogg. Ovšem také jsem slyšel řadu mp3kech třeba i na bitrate 320 kbps, které zněly velmi špatně – protože někdo použil bůhvíco na jeho vyrobení.

    Mp3ky je třeba naučit se dělat – toto úsilí se velmi vrátí a zjistíte, že z mp3 vymáčknete kvalitu, o jaké se vám ani nesní.

  2. admin říká:

    Každý nechť si grabuje do formátu jaký uzná za vhodný, především zde jde o proces zpracování a popsání do Musicbrainz databáze, kterou může kdokoliv použít a nemusí znovu ručně vypisovat dané údaje. Nemá cenu se v takovém to mininávodu zabývat do hloubky mp3 a ogg. Běžný posluchač na běžné domácí audio sestavě s plastovými bedýnkami beztak rozdíl nepozná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *