Pravdy a mýty o BOINC


Berkeley Open Infrastructure for Network Computing
(BOINC) je platformou pro distribuované výpočty. Boinc sdružuje projekty z různých vědních oborů od matematiky přes fyziku až k biologii a astronomi. Dává projektům možnost žít, rozvíjet se.
Vědecké projekty jsou v dnešní době nákladné ať již z penežního hlediska či po stránce vědecké, která zahrnuje i simulace procesů, jež by se třeba vědec neodvážil dělat. Simulace jsou náročné, zdlouhavé a ve většině případů se na takovéto hraní hodí superpočítač. Náklady na provoz superočítače jsou nemalé a proto je výhodnější práci „rozkouskovat“ na více počítačů

Jak pracuje BOINC - flow

Jak pracuje BOINC - flow

Jak to celé funguje je zjedodušeně popsáno na obrázku výše. Server pošle data, vaše pc zpracuje data ve svém volném čase a odešle zpět. Jedná se o dobrovolnickou činnost, jestli chcete můžete svojím kouskem přispět do mlýna. Informace najdete na webu boinc.cz kde najdete forum o boinc

Možná si kladete ovšem nyní otázku o tom, že tenhle systém vlastně nepočítá nic pro vědu, ale že je v něm cosi nekalého. Pojďme si tedy vyvráti a potvrdit nějaké mýty až legendy o BOINC.

Otázky:

  1. Boinc nepočítá projekty pro vědu, ale trajektorie střel a bůhví co armádního
  2. Spotřeba energie při zatížení PC a BOINC
  3. Výpočetní výkon se sníží při zapnutém BOINC
  4. Stále vytížený procesor se dříve porouchá
  5. Určitě se něco dalšího najde

Odpovědi:

  1. Takovéto zprávy jste mohli slyšet i v souvislosti s projektem seti@home zabývající se hledáním mimozemské civilizace, který mimo jiné je též v boinc možno počítat, avšak informace je zcela lichá. Samotný klient, server jsou opensource projekty, můžete nahlížet do kódu a upravovat jej. Totéž platí i u některých projektů. Pokud projektu nevěříte ( ano jsou i pochybné projekty ) jednoduše se do něj registrovat nemusíte.
  2. Boinc je systém využívající zbytkového výkonu PC, tudíž procesor je plně vytížen a z toho plyne i vyšší spotřeba elektrické energie. Ovšem, pokud jen pracujete a zobrzujete obrázky na internetu, čtete text. Prostě žádná složitá grafika nebo náročné aplikace nevyužíváte, tak vás pár wattů myslím nevytrhne. Nechám na vašem zvážení.
  3. Jak již bylo psáno BOINC využívá zbytkového výkonu PC, tj pokud trvale vytěžujete CPU na 30% je oněch zbývajících 70% vymezeno pro aktuální projekt v BOINC. Spousty lidí si myslí, že pokud ihned budou potřebovat 100%ní výkon, budou muset počkat. Opět hloupost. Aplikace projektu vždy pracuje s prioritou procesu IDLE a tudíž jakýkoliv program má vyšší prioritu než BOINC ( ano i kalkulačke ve windows 🙂 )
  4. Ano, součástka více používaná se dříve opotřebuje, ovšem z dnešního hlediska, kdy životnost procesoru je řádově desítky let, nebál bych se říci 20+ se tato doba sníží o minimum. Procesor bude spíše znehodnocen morálně, než fyzicky.
  5. Zajisté se vám honí něcou hlavou čím by jste nebohé uživatele chtěli odradit od používání takového neprospěšného softvéru jakým boinc je. Jen to plýtvá energií a nic moc to nedělá. Jen ty spořiče to má hezký. Proto se nám můžete svěřit v diskuzi pod tématem a určitě se váš návrh objeví v článku.
    Seti@Home Boinc spořič obrazovky

    Seti@Home Boinc spořič obrazovky

    Rosetta@Home spořič obrazovky

    Rosetta@Home spořič obrazovky

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *