Přidávejte POI do Openstreetmap

POI

POI ( Body zájmu – Points of interests ) jsou ve světě navigací chápány jako body na mapě ke kterým je přiřazována nějaká důležitost. Jedná se tedy o obchody, restaurace, požární stanice,  radary. Poi jsou tedy záznamem o tom, že na dané lokaci najdeme něco co má význam a bylo by dobré vyzdihnout jej nad hromadu dalších nevýznamných bodů.

Na českém webu existuje server poi.cz, kde lze přidávat body zájmu do různých kategorií od již zmiňovaných radarů přes obchodní sítě rozdělených dle názvu ( Lidl, Tesco, Globus ) až třeba po filmová místa, meze se nekladou.  Přidávání BZ do databáze poi.cz není nijak těžké, leč spíše krkolomné. Je třeba si nejdříve zjistit polohu a tu pak vložit do databáze, připsat údaje a čekat na potvrzení.

Projekt Openstreet, či spíše jeho aplikace „Amenity Editor“ na to jde trošku jinak. POI můžete zadávat přímo kliknutím do mapy a přiřazením příslušných atributů. Aplikci lze nalézt na adrese http://ae.osmsurround.org. Po zaregistrování do projektu Openstreetmap, které nezabere zdaleka ani 5 minut, můžete editovat POI a přidávat nové body zájmu přímo kliknutím do mapy. Navíc registrací získate možnost nejen vkládat body zájmu, ale editovat jména ulic, či je přímo vytvářet. Větší editace lze realizovat třeba pomocí editoru JOSM.  Seriál o JOSM je na těchto stránkách vydáván nepravidelně.

Registrace - Přihlášení k aplikaci

Registrace - Přihlášení k aplikaci

Editace POI

Po přejetí vámi vybraného bodu se zobrazí informace k editaci. Pokud chcete bod editovat, je třeba na něj kliknout aby bublina již dále nemizela. Otevře se vám editační pole v němž jsou hodnoty které lze zapisovat vždy v pořadí key=value. Klíče a hodnoty lze nalézt ve Wiki openstreetmap.org

Editace Bodu

Editace Bodu

Nový bod zájmu

Pokud chctete vytvořit bod, který se na mapě nenachází klikněte na Create new node a následně klikněte tam kde chcete bod vytvořit. Opět se utvoří bublinka s možností editace, ale nejprve Vám dá na výběr z přednastavených hodnot, které za Vás vyplní všechny Key vy pak jen vyplníte hodnoty, které jsou třeba nebo znáte

Nový bod s předvolbami

Nový bod s předvolbami

Po Zvolení předvolby - Možnosti editací

Po Zvolení předvolby - Možnosti editací

Dobrý projekt pro širokou veřejnost

Amenity editor má za cíl usnadinit lidem vkládání POI bez těžkopádných editorů přímo z webu. Je to dobrý krok pro Openstreetmap jak se přiblížit více lidem, kteří nemají chuť zabývat se podrobnostmi, ale chtějí přispět ( podobně jako u TomTomu a jeho oprav BZ ). Největší překážkou je asi pro mnohé jazyková bariéra. Zkusil jsem tedy napsat autorovi aplikace, zda je možné aplikaci nechat přeložit do češtiny, uvidíme. První načtení ve Firefoxu trvá delší dobu a v Internet Exploreru snad i věčnost. Je to způsobeno velkým množstvím Adresních bodů. Doporučuji tedy vypnout žluté praporky, pokud chcete používat IE s líným javascriptem.

Štítky .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *